THE CULTURE – legenda reggae na Piaskach

UDOSTĘPNIJ NA
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Kto z fanów reggae na całym świecie nie zna takich hitów,  jak „Two Sevens Clash”, „Why Am I A Rastaman”,  „Addis Ababa”,  „See dem a come”? Joseph Hill i The Culture to wybitni przedstawiciele „złotej ery” jamajskiego reggae z lat 70. Dzieło zmarłego ojca godnie kontynuuje jego syn, Kenyatta. Po raz pierwszy w Polsce, na festiwalu Reggae na Piaskach,  zagrają THE CULTURE   !

Każdy fan reggae na świecie wie, że Culture to wybitna jamajska grupa roots reggae,  wywodząca się z czasów „złotej ery” lat 70. XX wieku. Zdobyli uznanie amerykańskiej i międzynarodowej publiczności dzięki serii klasycznych albumów. Legendarny kultowy „Two Sevens Clash” był Albumem Roku Reggae w 1977 r. i jest do dziś uznawany przez Rolling Stone Magazine za jedną z najlepszych 50 płyt dekady – jako jedyny album reggae.

Joseph Hill and Culture zasłużyli na swoją wyjątkową reputację w 1978 roku, gdy wzięli udział w legendarnym „One Love Peace Concert” razem z Dennisem Brownem, Jacobem Millerem i znajdującym się u szczytu sławy Bobem Marley’em oraz innymi największymi jamajskimi gwiazdami reggae.

 

ŚWIADOME ROOTS REGGAE

Ich muzykę definiował przede wszystkim błyskotliwy wokal Joseph’a Hill’a: perfekcyjnie wykonany z emocjonalnym zapałem. Urodzony w St. Catherine na Jamajce i związany z muzyką od wczesnej młodości, Joseph Hill rozpoczął swoją profesjonalną karierę nagraniową w 1972 roku singlem „Behold the Land”. W 1976 roku Joseph Hill oraz Albert Walker i Kenneth Dayes utworzyli trio, którego nazwa przekształciła się w Culture wraz z wydaniem słynnego hitu „Two Sevens Clash”.

Joseph Hill występował z Culture przez ponad dwie dekady, nagrywając ponad 28 albumów, a jego płyty, jak „Nuff Crisis”, „Cumbolo” i „Wings of a Dove”, do dziś praktycznie definiują gatunek roots reggae.

 

NIEDOKOŃCZONA HISTORIA

Culture grali chyba na wszystkich najważniejszych festiwalach na Jamajce i całym świecie, ale nigdy dotąd nie wystąpili w Polsce. A było już bardzo blisko: 19 sierpnia 2006 roku, dzień przed planowanym koncertem na Ostróda Reggae Festivalu, Joseph Hill zmarł nagle w drodze na koncert w naszym kraju.

Los chciał, że ta historia będzie miała swój finał 13 lat później, podczas festiwalu Reggae na Piaskach. Jego dzieło będzie kontynuować syn, Kenyatta Hill.

 

JAKI OJCIEC, TAKI SYN

Paradoksalnie, kariera Kenyatty Hilla rozpoczęła się w dniu, w którym skończyło się życie jego ojca. Ku zdumieniu promotorów, fanów i krytyków, Kenyatta godnie zastąpił swojego wielkiego ojca. Dysponując niesamowicie podobnym do niego głosem i charyzmą sceniczną, wlał nowe życie w utwory i przesłanie Culture. Wychowany już na dancehall’u, wzrastał z nurtem Roots reggae i z takim bagażem podszedł po swojemu do muzyki swojego ojca. Jego debniutancki singiel “Daddy”,  nagrany z wyśmienitymi muzykami, jak Sly Dunbar i Dean Fraser, był zderzeniem bólu i emocji po stracie ojca. Jak napisał jeden z recenzentów: „Kenyatta płakał, gdy pisał, a teraz publiczność płacze, gdy słucha”.

W 2009 roku Kenyatta i Culture zaliczyli triumfalne turnee po Ameryce, realizowane pod hasłem „Pass the Torch” – czyli „Podaj pochodnię”. W myśl tego przesłania, Kenyatta kontynuuje dzieło swojego ojca i Culture,  odkrywając jego przesłanie przed nowymi rzeszami fanów na całym świecie.

W roku 2017 Culture i Kenyatta Hill odbyli kolejne turnee po Ameryce,  tym razem w 40. rocznicę wydania legendarnego albumu „Two Sevens Clash”,  który jest wciąż ceniony wśród fanów reggae na całym świecie.

Z pewnością podczas pierwszego koncertu Culture w Polsce, na festiwalu Reggae na Piaskach, usłyszymy utwory z tej pamiętnej płyty, która kształtowała świadomość i gust kolejnych pokoleń fanów reggae.

VIDEO

CULTURE LIVE AND DIRECT PROMO FEBRUARY 2019

Culture Best of the Greatest hits (Featuring Joseph Hill) mix By Djeasy

Culture featuring Kenyatta Hill – Live at Reggae on the River 2017

 

CULTURE FEAT. KENYATTA HILL “See Them A Come~Jah Rastafari” Paradiso, Amsterdam 2011

 

CULTURE tribute Joseph Hill With Kenyatta Hill part 1

 

Culture – Two Sevens Clash 1977 FULL ALBUM

 

POZOSTAŁE WPISY

DANE KONTAKTOWE

Reggae Na Piaskach
Stowarzyszenie „Strefa Kultury”
ul. Ślusarska 16, 63-400 Ostrów Wielkopolski
KRS: 298019
NIP: 622 266 62 86
REGON: 3007 66550
E-mail: festiwal@reggaenapiaskach.pl

menu

  • FESTIWAL
  • MIEJSCE
  • ARTYŚCI
  • ARCHIWUM
  • DO POBRANIA

NewslEtter

Bądź z nami na bieżąco i zapisz się do naszego Reggae newslettera już teraz!

Close Menu