Reggae na Piaskach 2018

Facebook
Twitter
Email

Nazwisko Tosh jest dla muzyki reggae, niczym Presley dla rock and rolla, czy BB King dla bluesa. Andrew Tosh, syn słynnego największego buntownika reggae Petera Tosha, udowodnił w Ostrowie Wielkopolskim, że jest godny nazwiska swojego wielkiego ojca. Podczas festiwalu Reggae na Piaskach dla publiczności z całej Polski zagrały też najciekawsze polskie zespoły, a w Konkursie Młodych Talentów imienia Ryszarda Sarbaka udanie zaprezentowali się też debiutanci.

 

  1. edycja Festiwalu Reggae na Piaskach dedykowana była pamięci Roberta Brylewskiego – jednego z twórców polskiego reggae i punk rocka, wyjątkowego artysty, który odcisnął wielkie piętno na kolejnych pokoleniach muzyków i słuchaczy.

Wystawa niezwykłych fotografii

Przypomnieniu roli i dorobku Roberta Brylewskiego poświęconych było kilka ważnych punktów Festiwalu. Między innymi, każdy z występujących polskich zespołów wykonał przynajmniej jeden utwór z repertuaru zespołu Izrael  – pierwszej i najważniejszej formacji polskiego reggae, którego liderem był Brylewski.

Widzowie mogli też zobaczyć specjalną wystawę unikalnych fotografii Roberta Brylewskiego z różnych okresów jego twórczości. Swoje unikalne zdjęcia zaprezentowali znakomici fotograficy: Michał Wasążnik – twórca legendarnego albumu „Generacja” dokumentującego fotograficznie początki polskiego punk rocka i reggae oraz Piotr „Rasta Trooper” Tabencki i Piotr Owczarek. Ponadto, specjalną selekcję poświęconą Brylewskiemu przedstawił na drugiej, małej scenie Maken – pierwszy, działający od ponad 30 lat, polski dj reggae, Mirosław  Dzięciołowski z legendarnego Joint Venture Sound System.

Nie zabrakło też niespodzianek. W trakcie festiwalu powstał też piękny portret Roberta Brylewskiego, namalowany „na żywo” przez niezależnego ostrowskiego artystę, Piotra Zydorowicza.

 

Konkurs w Fanaberii  

Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka to jedyny odbywający się regularnie, tego typu konkurs w Polsce dedykowany młodym zespołom grającym reggae. W tym roku po raz pierwszy dzień konkursowy zorganizowany został poza Piaskami, w klubie Fanaberia Art. Club. Pomysł był tyleż odważny, co ryzykowany, ale generalnie zebrał pozytywne opinie. Klubowa, kameralna atmosfera sprzyjała młodym kapelom, jak również dobrym selekcjom dj-skim. Wykonawcy stanęli na wysokości zadania, a dj Maken na koniec wycisnął z publiczności wszystkie siły. Goście chwalili także darmowe autobusy, podstawione przez organizatorów, które przewiozły wszystkich chętnych z Piasków do klubu i z powrotem.

Konkurs wygrał zespół Seeyah, dokooptowany do wykonawców  niemal w ostatniej chwili, a o werdykcie zadecydowała – jak zwykle w Ostrowie – publiczność, poprzez głosowanie.

 

Andrew Tosh w roli głównej

Tegoroczny line up mógł się podobać. Gwiazdą pierwszej wielkości był oczywiście Andrew Tosh, który po raz pierwszy w Polsce wystąpił z programem w hołdzie swojemu wielkiemu ojcu, Peterowi Tosh’owi, który został zastrzelony podczas bandyckiego napadu na swój dom na Jamajce. Choć wraz ze swoim niemieckim riddim bandem Next Generation Family spędzili w Polsce tylko kilkanaście godzin (łącznie z koncertem) to zdążyli dać się poznać, jako znakomici muzycy i przemili ludzie. Zamykając oczy i wsłuchując się w głos Andrew Tosha można było łatwo wyobrazić sobie, że jesteśmy na koncercie samego Petera Tosha…

Polskie zespoły też mogły się podobać. Znakomitą niespodziankę sprawił „korzenny” koncert zespołu Shashamani. Zagrać na jednej scenie tuż po Andrew Toshu naprawdę nie jest łatwo, ale Igorowi i jego załodze ta nie lada sztuka udała się doskonale.

Dużo dobrego można powiedzieć też o koncertach pozostałych wykonawców. D’Jangos wnieśli na festiwal świeżość i nowe spojrzenie na muzykę reggae.

Gutek  – czyli wokalista nie działającego obecnie zespołu Indios Bravos, jak zwykle zaczarował publiczność swym aksamitnym głosem i sceniczną osobowością.

Reggaeside udowodnili, że nie na darmo rok temu wygrali Konkurs Młodych Talentów.

Dodatkowe atrakcje

W tym roku na Piaskach dopisała pogoda. Dzięki temu goście, którzy zjechali do Ostrowa z całej Polski, mogli do woli  korzystać z dodatkowych atrakcji.

We współpracy z ostrowską firmą MAHLE BEHR Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o. powstała Strefa Bezpiecznej Jazdy, przygotowana przez Daniela Filipiaka. Zaprezentowano na niej między innymi symulator dachowania, decyzyjnego czasu reakcji i zderzeń, wagę przeciążeniową, alko i narkogogle oraz inne urządzenia, na których kierowcy mogli ćwiczyć swoje zachowanie na drodze i uczyć się prawidłowych reakcji w warunkach prawdziwej jazdy.

Jak na „najbardziej rodzinny festiwal reggae w Polsce” – jak nazywany jest Festiwal Reggae na Piaskach – zadbano również o dzieci. Aktywne animatorki przez cały Festiwal zajmowały się najmłodszymi gośćmi, organizując dla nich zabawy i konkursy.

Program uzupełniała wspomniana wystawa fotograficzna, której gościem specjalnym był autor najstarszych unikalnych zdjęć Brylewskiego, Michał Wasążnik.

 

Obejrzyj galerię video z Reggae na Piaskach 2018 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć Piotra RASTATROOPERA Tabenckiego 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć Przemysława “Kuli” Grzesiaka

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top