FESTIWAL

Facebook
Twitter
Email

Międzynarodowy Festiwal Reggae na Piaskach jest jedną z najpopularniejszych w Polsce plenerowych imprez muzycznych, promujących najbardziej wartościowe dokonania kultury reggae. To autorski, niekomercyjny projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, ciągle rozwijany i udoskonalany. Festiwal prezentuje dokonania polskich i zagranicznych artystów z kręgu kultury reggae. Organizowany jest od roku 2001. 

 

MIEJSCE FESTIWALU

Festiwal odbywa się w ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym, malowniczo położonym nad zalewem Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Miejsce posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną, gastronomiczną i rekreacyjną.

Koncerty odbywają się pod namiotami z drewnianą podłogą, mogącymi pomieścić kilka tysięcy widzów. Dzięki zadaszeniu widzowie są uniezależnieni od kaprysów pogody.

Publiczność może na miejscu koncertów korzystać z dobrze rozwiniętej sieci punktów gastronomicznych, stoisk z gadżetami festiwalowymi, strefy wypoczynku, strefy opieki nad dziećmi oraz odpowiednich do skali imprezy urządzeń sanitarnych.

Tuż za bramą festiwalu znajdują się place zabaw dla dzieci, duża plaża piaszczysta oraz kompleks urządzeń sportowo-rekreacyjnych. W jego skład wchodzą między innymi boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, boiska do sportów plażowych, siłownie zewnętrzne, czy park linowy. Festiwalowa publiczność często i chętnie z nich korzysta przed i po koncertach.

 

FESTIWALOWA PUBLICZNOŚĆ

Wieloletnie doświadczenie w organizacji Festiwalu pozwala określić, że większość festiwalowej publiczności to przyjezdni, młodzi ludzie z całej Polski, w wieku od ok. 18 do 25 lat. Ta grupa docelowa to świadomi fani szeroko rozumianej muzyki reggae, starannie wybierający oferty festiwali reggae w Polsce. Dla wielu z nich Festiwal Reggae na Piaskach jest nie tylko miejscem koncertów, ale także okazją do spotkania przyjaciół i zawarcia nowych znajomości. Wielokrotnie zdarza się, że ci sami ludzie przyjeżdżają do Ostrowa regularnie, co roku, od wielu lat.

Festiwalową widownię uzupełnia zmieniająca się grupa lokalnej publiczności, dobrze znającej atuty imprezy.

 

GWIAZDY ZAGRANICZNE FESTIWALU

Największą atrakcją festiwalu są zapraszane regularnie zagraniczne gwiazdy muzyki reggae z całego świata. Dzięki szerokim kontaktom menadżerskim i dobrej opinii o poziomie i organizacji imprezy, podczas dotychczasowych 17.edycji Festiwalu Reggae na Piaskach udało się zaprezentować w Ostrowie Wielkopolskim wykonawców między innymi z Jamajki, Zimbabwe, Mozambiku, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Bułgarii, Peru, Szwajcarii, czy Holandii. Z bogatego grona kilkudziesięciu artystów, warto wymienić choćby takie jamajskie gwiazdy, jak Michael Black, Twinkle Brothers, Dubtonic Kru, Iba Mahr, Jah Mason, New Kingston,  Stephen Newland, czy Andrew Tosh.

Komponując skład wykonawców organizatorzy pamiętają o prezentowaniu wielu różnych odmian muzyki reggae; nie tylko klasycznego roots reggae, ale także pochodnych, jak dancehall, raggamufiin oraz kooperacji z innymi gatunkami: jak rap, czy  hip-hop.

Oryginalne, jamajskie gwiazdy reggae chętnie dzielą się z polskimi fanami i muzykami swoimi doświadczeniami nie tylko podczas koncertów, ale także w ramach często praktykowanych spotkań prywatnych i warsztatów.

 

POLSKIE GWIAZDY FESTIWALU

Podczas Festiwalu Reggae na Piaskach wystąpiła cała czołówka najlepszych polskich wykonawców różnych gatunków muzyki reggae. Byli to zarówno pionierzy tego gatunku (Izrael, Gedeon Jerubbaal, Stage of Unity), jak i obecne gwiazdy (Maleo Reggae Rockers, Kamil Bednarek, Tabu, Jafia i wielu innych. Warto dodać, że jedna z edycji w całości była poświęcona jubileuszowi 30-lecia muzyki reggae w Polsce. W ramach Festiwalu zainicjowano także Polish Reggae Hall od Fame – czyli Hal Sławy Polskiego Reggae, dla uhonorowania najbardziej wartościowych postaci kultury reggae w Polsce.

 

POLSKO-JAMAJSKA KOOPERACJA ARTYSTYCZNA

Reggae na Piaskach to także okazja do wymiany artystycznych doświadczeń wykonawców polskich i zagranicznych. Przykładem może być koncert jamajskiej gwiazdy reggae, Stephena Newlanda, który wystąpił wraz z polskimi muzykami z zespołu Jafia, wzbogaconego o specjalną sekcję dętą złożoną z utalentowanych studentów polskich wyższych uczelni artystycznych. W ten sposób zrealizowana została premiera koncertowa nowej płyty jamajskiego artysty światowej sławy, wzbogacona o unikalny wkład polskich wykonawców.

W podobny sposób zafunkcjonowała kilka lat wcześniej koncertowa współpraca słynnego jamajskiego zespołu Twinkle Brothers, grającego w Ostrowie z polską kapelą góralską Trebunie Tutki.

 

KONKURS MŁODYCH TALENTÓW REGGAE

Wyrazem dbałości o promowanie młodych utalentowanych polskich wykonawców jest organizacja jedynego w Polsce Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka i zapraszanie laureatów do udziału w festiwalu wśród polskich i jamajskich gwiazd imprezy. Konkurs Młodych Talentów to nierozerwalnie związana z Festiwalem Reggae na Piaskach, choć osobna w swojej formule, impreza dla polskich zespołów rozpoczynających swoją przygodę z muzyką. Organizatorzy wybierają spośród nadesłanych zgłoszeń zespoły, które występują na dużej scenie przed festiwalową publicznością, która dokonuje w indywidualnym głosowaniu wyboru laureata. Zwycięski zespół otrzymuje nagrody rzeczowe, materiały promocyjne, efektowną statuetkę i zaproszenie za rok na festiwal.

Z tej okazji skorzystał między innymi Kamil Bednarek, dla którego zdobycie nagrody specjalnej Konkursu stało sie poczatkiem wielkiej kariery scenicznej. Dziś Bednarek to najbardziej znany wykonawca reggae w Polsce, a warto pamiętać, że jego kariera rozpoczęła się właśnie w Ostrowie Wielkopolskim.

 

KORZYŚCI DLA MIASTA I REGIONU

Ponieważ znaczna część publiczności to przyjezdni, impreza jest dla nich okazją do poznania różnorakich walorów miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To propozycja poznania oferty kulturalnej miasta i regionu, ale również czynnego wypoczynku w miejskim parku rozrywki nad zalewem Piaski. Poprzez to, festiwal stał się doskonałą okazją do promocji wizerunku Ostrowa Wielkopolskiego, jako miasta przyjaznego, otwartego i promującego pozytywne wartości.

Organizowanie Festiwalu siłami lokalnych wolontariuszy i animatorów kultury pozwala na zwiększenie kompetencji grupy działaczy z różnych organizacji społecznych. Dzięki ich regularnemu zaangażowaniu Festiwal buduje trwałe więzi społeczne i przyczynia się do tworzenia mocnych fundamentów społeczeństwa obywatelskiego.

 

Media własne :

Oficjalna strona Festiwalu: http://www.reggaenapiaskach.pl/

Facebook: https://web.facebook.com/Reggaenapiaskach/

Instagram: https://www.instagram.com/reggaenapiaskach/

Youtube: https://www.youtube.com/user/reggaenapiaskach

Twitter: https://twitter.com/reggaenapiaskac

 

Na Festiwalu Reggae na Piaskach zagrali dotąd: 

2001 

Michael Black (JAM), Jedna Bajka, Taumaturgia, THC – X, Bakshish,

2002

Aggafari, Paprika Korps, Habakuk, Tumbao, Yama Sound System.

2003 

Za Zu Zi, Natanael, Yugus (Senegal, Mozambik, Gujana), Good Religion, Village of Peace, Basstion, Krzysztof Ruciński (ex-Gedeon Jerubbaal)

2004

Bez Ogrodu, Fari, Don Conreaux (USA), Indios Bravos, Sidney Polak, Lion Vibrations, Cała Góra Barwinków, Vavamuffin

ETNO EKO FEST – Eko Fest: Brava Cherra (Peru) i Krzysztof Jarmużek, Terra Balkan Folk (Bułgaria), Crotoschino

2005

Lord Byron (GB), Stage of Unity, Paraliż Band, Wszystkie Wschody Słońca, Maleo Reggae Rockers.

ETNO EKO FEST: – Eko Fest: Caledonia Pipe Band, Kapela z Orliczka, Krzysztof Jarmużek, Tatra Roma

2006

King Lover (JAM), Maleo Reggae Rockers, Habakuk, Tabu, Dubska , Druga Strona Lustra, Dr Meegdal Sond System.

ETNO EKO FEST: Kwartet Jorgi, Bravo Chura (Boliwia), Sun Flower Orchestra, Kros.

2007 

Jah Meek (JAM) feat. Marlen Johnson (JAM) & Tumbao Riddim Band, Majestic, Etna, Konopians, Eastwest Rockers, Jafia Namuel.

 1. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka: Project Zion, Świadomość, Naaman, Natural Mystic. Laureat 2007: Świadomość. Gość specjalny: Inity Dub Mission feat. Symeon Ruta

2008

Twinkle Brothers (JAM) i Trebunie Tutki (PL), Ares & The Tribe (PL/GR), Dubska Division (PL/RUS), Cała Góra Barwinków, Gedeon Jerubbaal (PL/CAN)

 1. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka: Alicetea, Fire in a Hole, SkaNaBis, Radical Garaża, Sakra, Świadomość – laureat konkursu z 2007 roku. Laureat 2008: Alicetea.

2009

Errol „Organs” Andersson (JAM), Bob One & Bakshish Sound System, Tabu, Lion Vibrations, Paraliż Band.

 1. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka: Pajujo, Sunflowers, Raggamoova, Parassol. Laureat: Pajujo

2010

Fyahnahki (HOL/KEN), Pelican (JAM), Sticko, Esta Selekta (HOL), Etna Kontrabande (PL), Za Zu Zi (PL), Rootz Tent: DJ Leo, Abselektor, MC Globyman, Qle Dub.

 1. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka: Bethel, Czerniejewska, Make Progress, Starguardmuffin. Laureat : BETHEL. Nagroda specjalna: Starguardmuffin i Kamil Bednarek

2011 

Ras Zacharri  (JAM) @ K. J. Klan (PL), Ras Lawi (JAM), Esta Selekta, (HOL), Uwe Banton (GER), Natural Mystic Akustycznie (PL), Erijef Massiv (PL), Starguardmuffin i Kamil Bednarek (PL), Bakshish (PL), Sedativa (PL)

 1. KONKURS MŁODYCH TALENTÓW: Ragafaya z Koszalina, Rajah z Poznania , Sharpi z Nowego Sącza i Zebra z Krakowa oraz goście specjalni : BETHEL (PL) – laureat 2010. Laureat: Ragafaya

2012

Jah Mason (JAM) & House of Riddim, Sebastian Sturm (IND/GER) & Exile Airline, Maikal X (HOL) & K.J. KLAN, Habakuk (PL), Jahoo (PL), Zebra (PL).

 1. KONKURS MŁODYCH TALENTÓW im. RYSZARDA SARBAKA: Raggafaya, Bez Jazgh, Bongostan, Possitive Message, Mazari. Laureat: Bez Jahzgh

2013

Koncert specjalny: 30 lat reggae w Polsce: Izrael, Vavamuffin, Bakshish, Gedeon Jerubbaal, Rokosz.

 1. Konkurs Młodych Talentów: Ayarise, Ferendżi, Los Grandes Rudeboys, Roots Rockets, Yelram. Laureat: Roots Rockets

2014

Dubtonic Kru (Jam), Ras Luta, Maleo Reggae Rockers, Tabu, Joint Venture Sound System

 1. Konkurs Młodych Talentów: Cztery Metry od Chodnika, Johny Rockers, Mademoiselle Carmel & The Zebras, The Synki. Laureat: Cztery Metry od Chodnika

2015

Pura Vida Dub (Bel), Train To Roots (It), Jafia, Damian Syjonfam, Dubska

 1. Konkurs Młodych Talentów: Baobab, Reggaegang System, Rootz Fyah, Sielska. Gościnnie: Johny Rockers. Laureat: Baobab.

2016

New Kingstone  (JAM), Cała Góra Barwinków, Mesajah, Errol Organs (JAM)

I Piaski Clash : Olaf Bressa, Simonu, Dawid Albaaaj , YongSoul oraz Długi Długson. Laureat: Simonu

 1. Konkurs Młodych Talentów: Kompanija Reggae Sound, Mistah Lego, Sari Ska Band, Wolni Ludzie. Laureat: Sari Ska Band

2017

K-Jah Sound, The Bartenders, Bethel, Strojnowy, Eastwest Rockers, Stephen Newland (JAM) & Jafia

 1. Konkurs Młodych Talentów: JEMIAYKA, JMS BAND, MYASTA, REGGAESIDE. Laureat: Reggaeside.

2018

Andrew Tosh (JAM),  Gutek, D’Jangos, Shashamane, Reggaeside

 1. Konkurs Młodych Talentów: Animal Selection, Krzywa Alternatywa, Seeyah, Ruch Wolnych Myśli. Laureat: Seeyah

 

 

 

 

 

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top