SHASHAMANE – z szacunkiem do korzeni

Facebook
Twitter
Email

Choć jako zespół grają razem dopiero od kilku lat, to są już często nazywani najbardziej rootsowym polskim zespołem muzyki reggae. W ich składzie są muzycy z dużym doświadczeniem, z różnych muzycznych formacji, których połączyła wspólna fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub.  Shashamane wracają do Ostrowa na Piaski z nowiutką płytą, by rozgrzać serca i podtrzymać ducha wszystkich miłośników pozytywnych wibracji.

 

Zespół Shashamane powstał w 2015 roku i w swoim składzie zgromadził doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja, jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące wcześniej z takimi grupami jak Bakshish, Duberman, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab, Natural Mystic, Ziggie Piggie, YO i wielu innymi, nie tylko związanymi ze środowiskiem reggae.

Ich pojawienie się na polskiej scenie reggae było prawdziwą sensacją, więc nic dziwnego, że szybko zaprezentowali się na praktycznie wszystkich najważniejszych polskich festiwalach tego gatunku oraz na największych festiwalach reggae w Czechach i na Słowacji.

W 2019 roku zagrali między innymi znakomicie przyjęty koncert podczas Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim. Zaprezentowali na nim głównie utwory ze swojego debiutanckiego krążka pt. „Origin & Culcha”, który ukazał się za sprawą wydawnictwa Zima Records. Publiczność ostrowskiego festiwalu na długo zapamiętała również ich przejmującą wersję utworu „Wolny naród” z repertuaru Izraela, zagraną krótko po śmierci Roberta Brylewskiego.

W tym samym roku grupa poszerzyła skład o sekcję dętą, tak aby studyjne wersje przenieść na scenę i występy na żywo. Shashamane są teraz dwunastoosobową orkiestrą, która pozostaje wierna tradycji korzennych brzmień, ale nie stroni od produkcji dubowych, a ich autorami są m.in. Illegal State Of Mind, Moon Lab oraz K-Jah Sound.

Rok 2021 to rejestracja nowego albumu, praca na specjalnym singlem z udziałem wokalistki znanej z formacji Lion Vibrations, Ragany i projektu Jahga, a także produkcja teledysku do utworu promującego płytę.

 

„Shashamane” 2021

Podczas koncertu w Ostrowie zaprezentują na Piaskach premierowo swój najnowszy album zatytułowany po prostu „Shashamane 2021”. Czego można się spodziewać po tym wydawnictwie? Najlepiej opowie o tym, specjalnie dla Reggae na Piaskach, lider i wokalista zespołu, Igor – czyli Krzysiek Kazanowski.

Przygotowania do nagrania płyty zespół Shashamane  rozpoczął pod koniec ubiegłego roku. Sytuacja pandemiczna znaczącą opóźniła sam zapis utworów, które w międzyczasie ewoluowały i zmieniały swoje aranżacje. Jednak determinacja sprawiła, że kolejno w Studio MaQ Records, pod czujnym okiem zaprzyjaźnionego realizatora Jarka Toifla, a następnie w jego pracowni, rozpoczęła się rejestracja kolejnych piosenek.

Był to proces niełatwy biorąc pod uwagę, że trzon grupy stanowi dwanaście osób – wokalistów i instrumentalistów. W międzyczasie do zespołu dołączył nowy gitarzysta, co poszerzyło brzmienia tych instrumentów na płycie. Jakby było mało, gościnnie  w  nagraniach uczestniczyła również Ewa „Sowa” Kołecka, znana z formacji THC X, upiększając muzykę Shashamane dźwiękami fletu poprzecznego.

Cześć gitar została zarejestrowana w Irie Studio u Tomasza „Siwego” Wójcika z formacji Maleo Reggae Rockers. W efekcie  dokonano zapisu trzynastu utworów, z których jeden stanowi odrębny singiel z wersją wokalną oraz dubową, którą wyprodukował Krystian „K-Jah” Walczak odpowiedzialny m.in. za projekt Rastasize .

Na płycie znalazło się dwanaście piosenek, zarówno tych znanych z występów grupy, jak i premierowych. Stylistyka muzyczna dominująca na krążku, to powrót do tradycji roots reggae z mocnym akcentem gitarowym, wyeksponowaną sekcją dętą i wielogłosami, a także silnymi wpływami dubowymi.

Za ostateczne brzmienie płyty odpowiedzialny jest holenderski producent Marc Baronner z Bass Galore Productions, który współtworzył z Shashamane pierwszym materiał pt. „Origin&Culcha” oraz współpracował z takimi artystami jak: Apple Gabriel (ex – Israel Vibration), Brinsley Forde (ex-Aswad) czy Addis Pablo, Micah Shemaiah, Chezidek i Var.

 

Premiera płyty przewidziana jest na lipiec 2021, a wydawnictwu będzie również towarzyszył teledysk do utworu „ Far I”

 

Album nagrano w składzie:

Gabriela „GabiMystic” Budzianowska – głosy

Asia Świdrak – głosy

Klaudia Miszczyk– głosy

Krzysztof „I&Igor” Kazanowski – głosy

Mariusz „Mario Tolo” Litner – gitary

Marcin Plebanek – gitary

Wojciech Barchański – gitary

Daniel „Peys” Pejs – gitara basowa

Dawid „Shortman” Krótki – instrumenty klawiszowe, melodyka

Paweł Mielczarek – konga, instrumenty perkusyjne

Tomasz Płonka- perkusja, instrumenty perkusyjne

Dominik Niedziela – trąbka

Piotr Niesporek – puzon

Gościnnie: Ewa „Sowa” Kołecka – flet

Wydawca: Zima Records

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top