Przewodnik festiwalowy – Reggae na Piaskach 2023 co, gdzie, kiedy?

Facebook
Twitter
Email

Dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy Brinsley Forde i jego legendarny brytyjski zespół ASWAD będzie główną gwiazdą 23. edycji Festiwalu Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim. W piątek 21 lipca potężna dawka soundsystemów podczas otwartego dla wszystkich koncertu na plaży, a w sobotę 17. Konkurs Młodych Talentów im. R. Sarbaka i festiwalowe gwiazdy  – czyli reggae w międzynarodowej odsłonie.

  

  1. edycja Festiwalu Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim odbywać się będzie w dniach 21-22 lipca w Ostrowie Wielkopolskim, nad zalewem Piaski Szczygliczka.

W piątek 21.07 bezpłatne koncerty na plaży, w sobotę 22.07 konkurs i festiwal. Na przyjezdnych czeka pole namiotowe i gastronomia na miejscu koncertów. Podczas festiwalu działać będzie internetowe studio video, będą spotkania z Artystami, animacje dla dzieci, strefa chill out, stoiska z płytami i gadżetami.

 

ASWAD ft. Brinsley Forde  – Live&direct na Piaskach

Członek-założyciel, główny wokalista i autor tekstów legendarnej brytyjskiej formacji ASWAD powraca z repertuarem swojego macierzystego zespołu. Brinsley Forde to artysta dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Prawdziwy dżentelmen i profesjonalista. Jego energia, prezencja sceniczna, głos i pasja nigdy nie osłabły i nadal zachwyca tłumy na całym świecie. 

W latach 80. I 90. Aswad z powodzeniem radził sobie zarówno na największych festiwalach reggae, jak i na listach przebojów. Brinsley Forde razem z Aswad zdobył pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów z dobrze znanym hitem „Don’t Turn Around”. Kolejny hit z listy Top 20 to „Give A Little Love”. Zespół nadal pojawiał się w pierwszej dwudziestce brytyjskich list przebojów dzięki albumowi „Distant Thunder” i utworom „On and On” oraz „Next to You” i „Shine” w 2018.

Brinsley Forde to Artysta dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, jako główny wokalista zespołu Aswad. Swoją trzecią nominację do nagrody Grammy, za utwór ”Ulterior Motives”, który znalazł się na albumie Sly + Robbie nominowanym w kategorii: Najlepszy Album Reggae, podczas 62. dorocznej ceremonii rozdania nagród Grammy w styczniu 2020 r.

 

Festiwal odbywać się będzie pod znakiem celebrowania 40-lecia masowej obecności muzyki reggae w Polsce. Z tej okazji zaprezentowany zostanie unikalny projekt z udziałem prekursorów polskiego reggae.

 

Powrót DINOZAURÓW REGGAE – Pieśni Wolności i Pokoju  

To projekt bez precedensu w historii Festiwalu Reggae na Piaskach. W Ostrowie Wielkopolskim wystąpią liderzy legendarnych kapel polskiego reggae: Katharsis, Kultura, Izrael, Bakshish i Orkiestry Razem oraz Bębnolubów. Zaprezentują jubileuszowy koncert pod wszystko mówiącym tytułem “Pieśni wolności i pokoju”.

W roli wokalistów wystąpią: Symcha Keller – w latach 80. jako Krzysztof „Motor” Skowroński był liderem zespołu Katharsis, Dariusz „Maleo” Malejonek – był podporą Izraela i Kultury, Jarosław „Jarex” Kowalczyk – to do dziś lider i głos zespołu Bakshish, a Jerzy “Słoma” Słomiński to prekursor budowy i gry na bębnach w wielu formacjach tamtych czasów. Wokalistom towarzyszyć będą muzycy zespołu Maleo Reggae Rockers.

 

REBEL IDRENS – „Klucztown reggae”

Rebel Idrens to muzyczna sensacja polskiego reggae ostatnich miesięcy. Pochodzący z Kluczborka Tomasz “Siwy” Wójcik to muzyk, kompozytor i producent współpracujący przez wiele lat z takimi zespołami jak Bakshish, czy Maleo Reggae Rockers. Zaprosił do współpracy całą plejadę polskich i zagranicznych gwiazd reggae, by razem nagrać znakomity materiał.

„Irie Factor” to pierwsza płyta zespołu Rebel Idrens, w której udział wzięli artyści polscy oraz światowe gwiazdy muzyki reggae.

Z Rebel Idrens z Tomaszem Wójcikiem zaśpiewają w Ostrowie: Brinsley Forde – współzałożyciel i wieloletni lider brytyjskiej grupy Aswad, Christos DC – wokalista, producent i gitarzysta, współpracował z takimi Artystami jak: Sly & Robbie, The Itals, Augustus Pablo, Sugar Minot i Don Carlos, NatKa Polka – urodzona w Niemczech wychowana w Nowym Jorku, charyzmatyczna wokalista zespołu “The Djangos”, Kinga Berkowicz – wokalistka opolskiej grupy Bongostan, Reggaenerator – jeden z liderów kultowej grupy Vavamuffin, Cheeba – wokalista i jeden z liderów East West Rockers, Johny Rocker Halicki – lider składu Johny Rockers, Kapitan Kivi – wokalista grupy Green Roots, Maurycy Ra i Tomeki Pacak – nadwiślańscy raperzy, nadzieja polskiej sceny soundsystemowej.

 

BOLEO & FOLLOW THE RIDDIM – nadzieja polskiego reggae

To formacja założona przez Piotra „Boleo” Jaworskiego i Jakuba Skibińskiego w 2017 r. Jej stały skład uformował się na przełomie pierwszych nagrań do debiutanckiego albumu Boleo pt. „Follow The Riddim”, który ukazał się wiosną 2019 r.

Zespół wspólnie pracuje nad nowym materiałem inspirując się korzenną muzyką jamajską, dodając pierwiastek nowoczesnego brzmienia oraz własnego spojrzenia. Muzyka reggae (jak sami mówią) jest mocnym fundamentem, a treść murem, który na nim stoi.

Boleo & Follow The Riddim w 2021r. zdobywają pierwsze miejsce w konkursie Czwórka Reggae Contest na Ostróda Reggae Festiwal. Rok później pojawiają się na tym samym festiwalu z premierą drugiego krążka pt. „ISKRA”.

 

POSITIVE THURSDAYS in dub

Koncerty Positive Thursdays to przede wszystkim pokazanie szerokiego spektrum muzyki reggae i dub. Przepełnione improwizacjami występy sprawiają, że żaden koncert nie jest taki sam. To zabawa muzyką i swoiste przeniesienie idei sound systemowego żonglowania tempami na organiczne brzmienie zespołu.

Positive Thursdays in Dub to grupa doświadczonych muzyków, którzy nie stronią od eksperymentów dźwiękowych oraz improwizacji jazzowych. Koncertowali również poza granicami kraju.

 

Pierwszy dzień festiwalu 21.07 jest otwarty dla wszystkich i wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.  W piątek organizatorzy zapraszają na Noc Soundsystemów. Zagrają: Violinbwoy i One Love Soundsystem.

 

VIOLINBWOY – skrzypce w krainie dub reggae

 

Violinbwoy właściwie Wojciech Przysiężny to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków i producentów na dubowej scenie w Polsce i z pewnością jedyny grający dubowe klimaty na skrzypcach. Muzycznej produkcji uczył się w Wielkiej Brytanii, jednakże najważniejszą szkołą okazały się dla niego legendarne sesje University of Dub.

 

𝗢𝗡𝗘 𝗟𝗢𝗩𝗘 SOUNDSYSTEM

To załoga, którą od 2017 roku tworzy Marcin z Ciechanowa, aby przekazać wam dużo pozytywnej energii. Głośniki które zbudował możecie zobaczyć u takich twórców jak 𝗔𝘀𝘁𝗿𝗮𝗹 𝗥𝗼𝗼𝘁𝘇 𝗦𝗼𝘂𝗻𝗱 𝗦𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺 czy 𝗦𝗸𝗮𝗻𝗸𝗶 𝗦𝗼𝘂𝗻𝗱𝘀𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺. Tym razem wraz z innymi artystami będzie rozgrzewał dodatkowe Super Scoopy od CONSCIOUS RIDDIM Sound System jest to nowa opcja na warszawskiej scenie roots reggae/dub, która wciąż rozbudowuje swój sound.

 

Konkurs dla młodych zespołów

W sobotę 22.07 od godz. 14.00, przed festiwalem odbędzie się 17. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka, do którego jury zakwalifikowało następujące zespoły/wykonawców: Jamajki, Blue Mahoe, Elczi Łoboda, Lonely Tree Sound. Wystąpi również zeszłoroczny laureat, zespół Żywica.

 

PROGRAM:

21.07, piątek, plaża nad zalewem Piaski Szczygliczka

od 16.00 – ONE LOVE SOUNDSYSTEM

18.00 otwarcie festiwalu Reggae na Piaskach

20.00 VIOLINBWOY

22.00 ONE LOVE SOUNDSYSTEM i przyjaciele

Wstęp wolny

 

22.07, sobota, ośrodek nad zalewem Piaski Szczygliczka  

14.30 Konkurs Młodych Talentów im. R. Sarbaka:

Jamajki, Blue Mahoe, Elczi Łoboda, Lonely Tree Sound

17.45 ŻYWICA

19.15 ogłoszenie wyników konkursu

19.30 BOLEO & FOLLOW THE RIDDIM

20.30 REBEL IDRENS

22.00 ASWAD ft. Brinsley Forde

23.30 DINOZAURY REGGAE

01.00 POSITIVE THURSDAYS IN DUB

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej festiwalu: www.reggaenapiaskach.pl  i w mediach społecznościowych.

 

BILETY: https://reggaenapiaskach.pl/bilety/

 

POLE NAMIOTOWE – zasady korzystania, cennik – TUTAJ  

 

Dzieci do lat 10 – wstęp bezpłatny z opiekunami.  

 

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top