FESTIWALOWE PODSUMOWANIE Reggae na Piaskach 2023

Facebook
Twitter
Email

Opadły emocje, zmęczenie jeszcze nie, więc to najlepszy czas na pierwsze podsumowanie. W tym roku świętowaliśmy na Piaskach 40-lecie popularności muzyki reggae w Polsce, liczone od niezapomnianych koncertów Misty in Roots z 1983 roku, które rozpaliły pochodnię niesioną do dziś przez załogi znad Wisły. Stąd dużo polskiej, korzennej „muzyki serc” – choć oczywiście nie tylko.   

 

Piątkowy koncert nad jeziorem poświęcony był soundystemom. OneLove SoundSystem  i Violinbwoy stanęli na wysokości zadania i wypieścili Wasze trzewia potężnym basem i klasyczną selekcją. Oprócz muzyki, była też edukacja w postaci bardzo ciekawej wystawy poświęconej historii i drodze kultury soundsystemowej z Jamajki do Europy.

Sobotnie granie rozpoczęliśmy wczesnym popołudniem od części konkursowej w której wystąpiło czterech młodych wykonawców: Elczi Łoboda, Lonely Tree Sound, Blue Mahoe i Jamajki. Ich koncerty oceniało jury w składzie: Marek Niewiarowski, i Bartek Sznajder (ZIMA  RECORDS), Piotr Owczarek (fotograf, wdobrymkadrze.pl, Tomek Konca (Radio Koncao), Piotr Tabencki (Rastatrooper) i Jarosław Wardawy. W jednogłośnym werdykcie jurorzy przyznali główną nagrodę załodze Jamajki. Serdecznie gratulujemy!

Wieczorną porą, zagrał zeszłoroczny laureat konkurs, zespół Żywica, a po nim Boleo & Follow the Riddim. Młoda nadzieja polskiego reggae udowodniła, że jest gotowa do festiwalowego grania na każdej imprezie w Polsce.

Po nich scenę opanowała „załoga Siwego” – czyli Rebel Idrens którymi dowodził Tomasz Wójcik. Autorzy i wykonawcy jednego z najciekawszych muzycznych projektów ostatnich lat polskiego reggae zagrali znakomity, dynamiczny koncert. Każdy ze zmieniających się co 1-2 utwory wokalistów, a więc Brinsley Forde (GB), Christos DC (USA), NatKa Polka, Kinga Berkowicz, Reggaenerator, Cheeba, Johny Halicky, @Kapitan Kivi, doskonale wpisał się w konwencję, wnosząc wartościowy, indywidualny wkład w całość projektu.

Oprócz utworów ze znakomitej płyty „Rebel Factor” do historii festiwalu przejdzie też wyjątkowe, zbiorowe wykonanie nieśmiertelnej pieśni Boba Marley’a „One love”.

Koncert Brinsley Forde’a występującego pod szyldem Aswad ft. Brinsley Forde był bodaj najbardziej oczekiwanym występem całego festiwalu i z pewnością nie zawiódł oczekiwań. Zestaw doskonale znanych, klasycznych hitów w zupełnie nowych wersjach, niezwykła energia, charyzma i kultura sceniczna Brinsa mogły zadowolić najbardziej wybrednych fanów przybyłych do Ostrowa Wielkopolskiego z całej Polski na to wydarzenie.

Spektakularnym wydarzeniem artystycznym był także koncert Dinozaurów Reggae, czyli niezwykłego projektu którego autorami są: Symcha Keller czyli niegdyś Krzysiek “Motor” Skowroński, Darek Malejonek – Izrael/Kultura, Jerzy „Słoma” Słoński i Jarek Kowalczyk z zespołu Bakshish, sięgających do najgłębszych korzeni polskiej muzyki reggae.

Niestety, Jarex ciężko zachorował dosłownie kilka dni przed festiwalem i to właśnie jemu dedykowany był duchowo ten występ. Koncert, zagrany po raz pierwszy na festiwalach letnich właśnie w Ostrowie, stał się wręcz mistycznym spektaklem, z ponadczasowym przesłaniem miłości, wolności i pokoju i został kapitalnie przyjęty przez publiczność.

Na koniec, dla najbardziej wytrwałych uczestników festiwalu piękną dawkę instrumentalnego dubowania zaprezentowała załoga Positive Thursdays in DUB. Ci, co dotrwali potwierdza, że warto było czekać.

 

Muzyka jest zawsze najważniejsza, ale oprócz koncertów sporo działo się w innych przestrzeniach. Chyba po raz pierwszy historii ostrowskiego festiwalu rozpoczęliśmy w dwóch miejscach jednocześnie. W piątek 21.07 czasie, gdy nad jeziorem dudnił już bas soundsystemu, razem z Symchą Kellerem zaprosiliśmy Was do ostrowskiego Forum Synagoga na spontanicznie zorganizowany niezwykły wieczór chasydzkiej muzyki i medytacji. Podczas festiwalu były również warsztaty bębniarskie, przygotowaliśmy sporo ciekawych i kolorowych animacji dla dzieci, była wspomniana wystawa o historii soundystemów. Można było uzupełnić zestaw płyt u Zimy, obejrzeć wyroby rękodzieła. Przez cały festiwal tętnił życiem nasz backstage, gdzie nasi dzielni wolontariusze przygotowali dla Artystów i gości ponad tysiąc smakowitych kanapek! 😊

Przez większą część festiwalu nadawało na żywo internetowe Radio Koncao, gdzie Tomek Końca rozmawiał z Artystami. Będziemy to sukcesywnie przypominać.

🟩🟨🟥 Na koniec coś od nas. Od 23 lat dokładamy wszelkich starań, żebyście w Ostrowie mogli posłuchać dobrej muzyki reggae, z mądrym i niebanalnym przesłaniem. Jak ktoś zwrócił uwagę, jako bardzo nieliczni z festiwali reggae w Polsce nie posiłkujemy się wykonawcami z innych gatunków muzycznych. Nie oceniamy, nie wartościujemy, po prostu idziemy swoją drogą, choć w ostatnich latach jest ona z roku na rok coraz trudniejsza.

Dlatego przede wszystkim bardzo cieszymy się, że mimo bardzo trudnych w tym roku dla organizatorów warunków formalnych udało się przeprowadzić 23. Festiwal Reggae na Piaskach i 17. Konkurs Młodych Talentów im. R. Sarbaka   Jak to zwykle bywa, nie wszystko oczywiście wyszło tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Wiemy o tym i postaramy się wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji festiwalu otrzymują:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ostrów Wielkopolski. Miasto z sercem

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

@Powiat Ostrowski

🟩🟨🟥 Dziękujemy również naszym partnerom medialnym, którymi byli: Radio ESKA Ostrów, portal wlkp24.info Telewizja Proart Radio Koncao

 

🟩🟨🟥 Dziękujemy każdemu z Was za obecność, dobre słowo, udostępnienie w Internecie i dobrą energię, która nas napędza do kontynuowania naszej festiwalowej przygody już od 23. lat.

Jeśli uznacie za stosowne podzielić się z nami swoimi uwagami, udostępnić to podsumowanie, będziemy zaszczyceni i zadowoleni.

🟩🟨🟥  Do zobaczenia ! 🟩🟨🟥 ONE LOVE !

Organizatorzy

Fot główne: Piotr Tabencki , pozostałe: www.wdobrymkadrze.pl

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top