Po raz pierwszy Festiwal Reggae na Piaskach zaczął poszerzać formułę, dzięki współpracy z ETNO-EKO FESTEM. Z czasem miał z tego powstać drugi dzień festiwalu – i tak wkrótce się stało. Publiczność mogła wysłuchać zespołów z kręgu muzyki folkowej, ethno i i world music. Drukowaliśmy swoją gazetkę festiwalową, były festiwalowe koszulki, i inne gadżety. Na Festiwalu wystąpił wraz z zespołem Basstion Ryszard Sarbak – jeden z pionierów polskiego reggae. Kilka lat później, po swojej śmierci, Sarbak stał się inspiracją i patronem konkursu dla młodych zespołów grających muzykę reggae.
Na Reggae na Piaskach 2003 zagrali : Za Zu Zi, Natanael, Good Religion, Village of Peace, Basstion, Krzysztof Ruciński (ex-Gedeon Jerubbaal), Yugus (Senegal, Mozambik, Gujana) oraz wykonawcy Etno Eko Festu
Propozycja artystyczna z 2003 roku była bardzo urozmaicona. Na scenie nad zalewem Piaski Szczygliczka królowały najróżniejsze odmiany muzyki reggae i okolic: od typowego roots, przez ska, rock – reggae, etniczną muzykę afrykańskich bębnów, a nawet mantry Hare Krishna – oczywiście wyśpiewane w stylistyce reggae.
Koncert przyszło otworzyć młodej formacji ZA ZU Zi z Jarocina, która od czasu występu podczas ostrowskiego konkursu ,,Wszyscy śpiewamy na rockowo” sprzed dwóch lat zrobiła spore postępy. Muzycy wreszcie zdecydowali się, co chcą grać i tylko szkoda, że to bodaj jedyny zespół grający tego rodzaju muzykę w południowej Wielkopolski.
Częstochowski NATANAEL to była już solidna porcja pulsującego reggae, ze sporą dawką interesujących klimatów elektronicznych i melodeklamacji. Nie pozbawiona mocniejszych, niemal rockowych akcentów muzyka wprowadziła publiczność na właściwe ,,obroty”.
Temperatura na widowni jeszcze bardziej podniosła się, gdy na scenę wyszła grupa czarnoskórych bębnistów i śpiewaków z Senegalu, Mozambiku i Gujany – formacja YUGUS. Ich obecność w Ostrowie to wynik współpracy z organizatorem Etno Eko Festu, Krzysztofem Wodniczakiem. Monotonne z początku rytmy porwały jednak do tańca coraz liczniej napływającą publiczność, więc nie obeszło się bez bisów.
Ciekawie zaprezentowała się też formacja GOOD RELIGION z Warszawy, grająca ,,energetyczne” reggae i ska. Ton nadawał bardzo ekspresyjny wokalista i gitarzysta, skłaniający się chwilami wręcz do hard corowych klimatów rockowych, a całość świetnie uzupełniała rewelacyjna sekcja instrumentów dętych.
W zupełnie innych, znacznie łagodniejszych klimatach muzycznych zagrał zespół VILLAGE OF PEACE, który zaprezentował niespotykany w Polsce program łączący wyraźne hinduskie wpływy z kołyszącymi jamajskimi rytmami. Wykonanie mantry Hare Krishna w wersji reggae było jednym z najbardziej energetycznych momentów całej imprezy.
Nie zawiódł też poznański BASSTION. Ich mocno osadzona w pulsującej stylistyce reggae sekcja rytmiczna, wzbogacona pięknymi dźwiękami trąbki Ryszarda Sarbaka i charyzmatycznym wokalem Przemysława ,,Jah Jah” Frankowskiego, rozkołysała nawet najbardziej ,,opornych”. Dużym wydarzeniem był specjalny występ Krzysztofa Rucińskiego – lidera formacji Gedeon Jerubbaal, który przyjechał specjalnie z Kanady, by poprowadzić ostrowski koncert i zaśpiewać na nim. Najwytrwalsi, którzy dotrwali finału festiwalu o godz. 3.30, na długo zapamiętają jego wykonanie z Basstionem standardu reggae – ,,Get up, stand up” Boba Marleya.
Oprócz dużej dawki dobrej muzyki widzowie otrzymali bezpłatne wydawnictwo festiwalowe w formie 4-stronicowego dodatku do ,,Kuriera Ostrowskiego”, pamiątkowe nalepki, mieli też możliwość kupienia festiwalowych koszulek i płyt CD. W pubie można było obejrzeć mini- wystawkę z pamiątkami z poprzednich edycji festiwalu, a na zewnątrz spróbować swych umiejętności w warsztatach bębniarskich. Jak można było zobaczyć i usłyszeć, impreza rozrasta się z roku na rok i już teraz dorobiła się swojej ponadregionalnej marki, promując przy tym Ostrów Wielkopolski.
***
Obejrzyj galerię zdjęć z Festiwalu Reggae na Piaskach 2003
Obejrzyj galerię video z Festiwalu Reggae na Piaskach 2003
[huzzaz id=”rnp-2003″ vpp=”12″ height=”800″]