SYN PETERA TOSHA NA PIASKACH

Facebook
Twitter
Email

Jest trzecim synem Petera Tosha, oprócz Boba Marleya i Bunny Wailera, oryginalnego muzyka legendarnych The Wailers. Po ojcu odziedziczył nie tylko umiejętność jazdy na monocyklu, ale przede wszystkim talent muzyczny. Teraz po całym świecie głosi dziedzictwo muzyczne i kulturowe swojego wielkiego ojca. Po raz pierwszy w Polsce ANDREW TOSH z programem Tribute To Peter Tosh !

andrew-tosh-1000x450_Fotor

Muzyka była „od zawsze” jego przeznaczeniem. Andrew Tosh urodził się 19 czerwca 1967 w Kingston na Jamajce. Jednymi z jego najwcześniejszych wrażeń z dzieciństwa są wspomnienia wycieczek z ojcem do Westmoreland na zachodnim brzegu wyspy, gdzie nad brzegami dziko płynącej rzeki śpiewał razem z ojcem – i to nie tylko zaangażowane pieśni Petera, ale także piosenki w stylu pop z repertuaru Stevie Wondera, Raya Charlesa czy nawet Kenny Rogersa.

– Ojciec był przekonany, że będę w przyszłości zajmował się muzyką i dlatego zachęcał mnie do nauki gry na pianinie. Granie na instrumencie i śpiewanie zawsze gdzieś we mnie tkwiło – twierdzi Andrew.

Pierwszym utworem, którego nauczył się grać była piosenka ojca – “You Can’t Blame the Youth”.

– Od tego momentu wiedziałem już, że pewnego dnia będę pisał i wykonywał własną muzykę – wspomina Andrew.

W wieku 14 lat, również pod wpływem ojca, nauczył się jeździć na monocyklu.

W tym czasie Peter bardzo dużo czasu spędzał w trasie, gdyż był u szczytu kariery solowej, a kilkunastoletni Andrew mieszkał wtedy w jego domu.

Pierwsze swoje nagrania Andrew zrealizował w 1985, a była to piosenka pod tytułem “Vanity Lover” dla wytwórni Neville Lee’s Gorgon.

Jako zapalony obserwator tętniącej życiem sceny muzycznej w Kingston, Andrew sprawdził akurat młode talenty w słynnym Skateland, gdy w piątek 11 września 1987 roku jego ojciec został zamordowany.

Śmierć ojca wywarła na nim olbrzymie wrażenie, które zmieniło jego życie.

– Zdałem sobie nagle sprawę, że mój ojciec Peter Tosh odszedł i teraz ja muszę kontynuować to, co on robił. Nie dla sławy i bogactwa, a z miłości, bo miłość Jah to wielka siła – twierdzi Andrew.

Jak na ironię, pierwszy jego zauważalny dla szerokiej publiczności występ miał miejsce na pogrzebie ojca w National Arena w Kingston, gdzie Andrew Tosh w poruszający sposób zaśpiewał swoją wersję „Jah Guide”. Gdy zebrani usłyszeli, jak syn śpiewa słynne słowa „Equal Rights” autorstwa swojego ojca, trudno było powstrzymać łzy wzruszenia.

Już latem następnego roku zagrał dwa pamiętne koncerty na południu Kaliforni, w amfiteatrze Burbank’s Starlight – tym samym, gdzie po raz ostatni razem wystąpili Bob Marley i Peter Tosh.

Od tego czasu Andrew rozpoczął nieustające turnee po całym świecie, odwiedzając zarówno Europę, jak i obie Ameryki: Północną i Południową. Szczególnie duże sukcesy odnosił na największych festiwalach muzycznych w Brazylii, gdzie wielokrotnie występował dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności w Rio, czy Sao Paulo.

Jego pierwszy solowy alum „Original Man” składał się z piosenek Andrew i jego Ojca Petera. Międzynarodową sławę przyniósł mu drugi album „Make Place for the Youth”, który dał mu między innymi nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepszej płyty reggae na świecie.

Podczas Festiwalu Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim Andrew Tosh wystąpi z programem Tribute to Peter Tosh w którym składa hołd dziedzictwu swojego ojca, jednego z najbardziej niepokornych, bezkompromisowych i najbardziej utalentowanych muzyków reggae wszechczasów.

Znamienne, że kierownikiem produkcji tego projektu został jedyny z żyjących Wailersów, Bunny Wailer. To swoista gwarancja jakości i oryginalności produkcji, wywodzącej się z najlepszych tradycji jamajskiego roots rock reggae.

W muzycznym świecie reggae, gdzie gwiazdami pierwszej wielkości są dziś liczne dzieci Boba Marleya, syn jego przyjaciela z zespołu Petera Tosha zgłasza aspiracje stanięcia z nimi w jednym szeregu. 21 lipca w Ostrowie Wielkopolskim będziemy się mogli przekonać, czy ma do tego muzyczne prawo…

tosh grafika

 

VIDEO

Andrew Tosh – Johnny B.

 

Andrew Tosh – Tributo a Peter Tosh – Show Completo

 

AndrewTosh Sings Peter Tosh – Peter Tosh Celebration 2017

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top