SHASHAMANE – roots reggae z Polski

Facebook
Twitter
Email

Na Reggae na Piaskach powracają w tym roku kolejni dobrzy znajomi. Kilkunastoosobowa, kolorowa załoga  Shashamane konsekwentnie pracuje na miano najbardziej rootsowego polskiego zespołu reggae. W ich muzyce wciąż znajdujemy to, co najbardziej lubimy na naszym festiwalu: jamajskie brzmienie, mocny, uniwersalny przekaz i szacunek do tradycji roots reggae music i dub.

 Zespół Shashamane wystąpił Reggae na Piaskach dwukrotnie. W 2019 Zaprezentowali na nim głównie utwory ze swojego debiutanckiego krążka pt. „Origin & Culcha”, który ukazał się za sprawą wydawnictwa Zima Records. Publiczność ostrowskiego festiwalu na długo zapamiętała również ich przejmującą wersję utworu „Wolny naród” z repertuaru Izraela, zagraną krótko po śmierci Roberta Brylewskiego.

W 2021 roku zaprosili na scenę przyjaciół z innych zespołów biorących udział w festiwalu i razem wykonali wyjątkową wersję swojego protestu przeciwko rasizmowi „No Racism” (oba utwory dostępne na naszej stronie YT). Poszczególni muzycy często i chętnie udzielają się w innych składach i projektach, jak choćby z Brinsley’em Fordem z Aswad.

Shashmane powstali w 2015 roku i w swoim składzie zgromadzili doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja, jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące wcześniej z takimi grupami jak Bakshish, Duberman, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab, Natural Mystic, Ziggie Piggie, YO i wielu innymi, nie tylko związanymi ze środowiskiem reggae.

Ich pojawienie się na polskiej scenie reggae było prawdziwą sensacją, więc nic dziwnego, że szybko zaprezentowali się na praktycznie wszystkich najważniejszych polskich festiwalach tego gatunku oraz na największych festiwalach reggae w Czechach i na Słowacji.

W 2019 roku grupa poszerzyła skład o sekcję dętą, tak aby studyjne wersje przenieść na scenę i występy na żywo. Shashamane są teraz dwunastoosobową orkiestrą, która pozostaje wierna tradycji korzennych brzmień, ale nie stroni od produkcji dubowych, a ich autorami są m.in. Illegal State Of Mind, Moon Lab oraz K-Jah Sound.

Rok 2021 to rejestracja nowego albumu, praca na specjalnym singlem z udziałem wokalistki znanej z formacji Lion Vibrations, Ragany i projektu Jahga, a także produkcja teledysku do utworu promującego płytę.

Rok później zarejestrowali piękny album z dubowymi wersjami swoich utworów.

 

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top