Konkurs 2015

Facebook
Twitter
Email

9. Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka – 2015

BAOBAB, ROOTZ FYAH, SIELSKA – to nazwy trzech zespołów zakwalifikowanych do 9. Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka w Ostrowie Wielkopolskim. Czwarty zespół wybrali internauci w głosowaniu na oficjalnej stronie  festiwalu,  a został nim REGGAEGANG SYSTEM. 

 

Prawidłowe zgłoszenia nadesłało 27 zespołów: ALIGATOR BAY, ASYŻ, BAOBAB, DUBTRIX, DŻA DŻA DZIADY, ETERNAL SPIRIT, FREAKIN RUDEBOYS, FUNKY TANK, IGNATZ, JOHNY ROCKERS, JOYFULL HEART, KAMEHAME REGGAE BAND, KOLOROTON, MORIBAYASSA, PRZED WSCHODEM SŁOŃCA, RAGGABARABANDA, REGENESE, REGGAEGANG SYSTEM, ROOTZ FYAH, ROOTZMANS, RZK SOUNDS, SCV ONE LOVE, SIELSKA, TE! SKAPSIE, TRAWNIK, UBUNTU, WOLNI LUDZIE.

 

 Jarosław Wardawy  – dziennikarz, pomysłodawca i organizator Festiwalu Reggae na Piaskach i Konkursu Młodych Talentów

– Trzeba dbać nie tylko o korzenie, ale także o nowe gałęzie drzewa polskiego reggae, by mogło ono dalej dawać piękne owoce. Konkurs Młodych Talentów im. Ryśka Sarbaka, który od 9 lat prowadzimy w Ostrowie Wielkopolskim, to nasza odpowiedź na narzekania na brak publiczności, nowych, ciekawych wykonawców polskiego reggae. Co roku dostajemy kilkadziesiąt zgłoszeń od młodych polskich wykonawców reggae. Zamiast narzekać, trzeba im pomóc, dać szansę zagrania i promocji.  To właśnie robimy i będziemy dalej robić, bo jak nie my, to kto?

Piotr Owczarek – dziennikarz, fotograf, autor portalu rrr.com.pl (RastaRootsReggae)

– Poziom muzyczny zespołów był w tym roku wysoki. Niestety w parze z dobrą muzyką nie zawsze szły dobre teksty. Wydaje się, że autorzy słów za bardzo biorą sobie do serca dawne teksty Izraela i często są zbyt dosłowni w odwoływaniu się do Babilonu i wytartych już tematów. Na drugim biegunie są zaś tacy, których teksty są dość abstrakcyjne i nijak mają się do przesłania i stylistyki reggae.

Osobiście wolę, gdy zespół przekonuje mnie do siebie zarówno warstwą muzyczną jak i tekstową. Ogromną rolę w odbiorze odgrywa też ciekawy wokal. Tych na szczęście nie brakowało. Ostateczny wybór nie był prosty. Mam jednak nadzieję, że trafny, a o zespołach tegorocznego konkursu usłyszymy jeszcze nie raz.

Izabella Wiśniewska – Owczarek:

– Wybór finałowej grupy był dość trudny. Zgłosiły się przecież absolutni debiutanci, których muzyczna działalność liczona jest w miesiącach, jak i zespoły o wieloletniej historii z dorobkiem płytowym. Pojawiły się też postacie polskiej sceny, które choć grały przed laty w całkiem niezłych składach, dziś swoją przygodę z reggae rozpoczynają praktycznie od nowa.

Ostatecznie zdecydowałam się poprzeć zespoły reprezentujące młode pokolenie. Myślę, że wybraliśmy takie formacje, które będą potrafiły rozbawić publiczność, prezentując przy tym różne odmiany reggae.

Laureatem konkursu został zespół Baobab.

 

Obejrzyj galerię video z Konkursu 

 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć z konkursu: 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top