ROOTZ UNDERGROUND – z Kingston do Ostrowa

Facebook
Twitter
Email

Po dwuletniej przerwie, na muzyczne sceny całego świata powraca jeden z najbardziej charakterystycznych, oryginalnych jamajskich zespołów reggae. Charyzmatyczny lider Stephen Newland z nową załogą Rootz Underground zaprezentują podczas Reggae na Piaskach – na jedynym koncercie w Polsce – unikalną fuzję świadomego reggae i dubu z elementami rocka i soulu prosto z Kingston na Jamajce.

 

Ich muzyka wymyka się łatwemu przyporządkowaniu do jednego gatunku. W brzmieniu Rootz Underground łatwo odnaleźć nie tylko klasyczne roots reggae, ale słychać w nim także elementy rocka, jazzu, hip-hopu, czy nowoczesnego dubu. Umiejętnie łącząc muzyczne wibracje ze świadomym, społecznie zaangażowanym przekazem przebyli długą drogę z małych, jamajskich klubów na sceny największe sceny reggae na Jamajce i niemal na całym świecie.

W swojej ojczyźnie wielokrotnie występowali na najbardziej prestiżowych scenach takich festiwali, jak Sunsplash, Rebel Salute, Welcome to Jamrock, Reggaelution, czy Sumfest and Air Jamaica Jazz & Blues.

Debiutancki album zespołu „Movement” (2008) spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony fanów, jak i krytyków, co pozwoliło rozpocząć karierę w Europie (pierwszy występ w 2009 r.) i Ameryce Północnej. Rootz Underground grali m.in. na festiwalach Summerjam, Reggae Sunska, Roskilde.

Ich pozycję ugruntował wydany w 2010 roku album „Gravity” zawierający takie przeboje, jak „Unknown Soldier”, czy „Power To The People”.

Rootz Underground dzielili scenę z wieloma gwiazdami muzyki reggae, z których najbardziej znani to Gregory Isaacs, Stephen Marley, Ziggy Marley, Israel Vibration, The Wailing Souls, Alpha Blondy, Toots and The Maytals oraz Dean Fraser, Anthony B i and Tarrus Riley.

Kilkakrotnie występowali w Polsce, między innymi w Ostródzie i na Reggaelandzie. Ostrowska publiczność na długo zapamięta niezwykły koncert Stephena Newlanda podczas Reggae na Piaskach 2017 roku, kiedy to lider Rootz Underground wystąpił z polską Jafią ze światową premierą swojego solowego albumu. Zapis tego magicznego koncertu znajdziecie w Archiwum na stronie internetowej Festiwalu.

Minione dwa lata lider Rootz Underground poświęcił na karierę solową, z przerwą na udział w niezwykłej sesji nagraniowej i koncertowej,  która zaowocowała projektem „Inna di Yard”.  Stephen Newland zaśpiewał tam w prestiżowym gronie wśród takich gwiazd złotej ery muzyki reggae,  jak Kiddus I, Ken Boothe, Cedric „Congos” Myton, czy Kush & Winston McAnuff.

Z nowymi doświadczeniami życiowymi i muzycznymi, Rootz Underground powracają na trasę po europejskich festiwalach. Jedyny letni koncert w Polsce zagrają w tym roku właśnie podczas Reggae na Piaskach i już teraz jesteśmy przekonani, że będzie to kolejne, niezapomniane przeżycie !

Rootz Underground tworzą obecnie: Stephen Newland (Lead singer), Charles Lazarus (Guitar), Omar Francis (Guitar), Kristoff Morris, Aldaine Goodall i Salim Browne (Bass).

 

VIDEO

Rootz Underground – Unknown Soldier – OFFICIAL VIDEO

Rootz Underground – Farming

 

Lightning The Magnetic – Circus Music

“Victims of The System” – Rootz Underground OFFICIAL VIDEO

 

Rootz Underground – Searching – GRAVITY 2010

 

INTERVIEW WITH STEPHEN NEWLAND

https://www.reggaeville.com/artist-details/stephen-newland/news/view/lightning-the-magnetic-interview-with-stephen-newland/

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top