Pieśni Wolności i Pokoju – powrót Dinozaurów Reggae

Facebook
Twitter
Email

Zapraszamy na projekt bez precedensu w całej, ponaddwudziestoletniej historii festiwalu Reggae na Piaskach, w którym liderzy legendarnych kapel polskiego reggae: Katharsis, Kultura, Izrael, Bakshish i Orkiestry Razem oraz Bębnolubów wystąpią w Ostrowie Wielkopolskim z jubileuszowym koncertem pod wszystko mówiącym tytułem “Pieśni wolności i pokoju”. W ten projekt o charakterze wielokulturowym, wielowyznaniowym i społecznym zaangażowali się artyści, których połączyła nie tylko muzyka, ale wspólne rozumienie takich wartości, jak jedność, wolność i pokój.

 

Wszyscy artyści tworzący projekt „Pieśni Wolności i Pokoju – powrót Dinozaurów Reggae” zasługują na przydomek legendy lub pioniera polskiego reggae. Byli liderami czołowych zespołów pierwszej fali polskiego reggae, z początków lat 80. ubiegłego wieku.

Symcha Keller – w latach 80. jako Krzysztof „Motor” Skowroński – był wokalistą i liderem zespołu Katharsis, Dariusz „Maleo” Malejonek był podporą Izraela i Kultury, Jarosław „Jarex” Kowalczyk to do dziś lider i głos zespołu Bakshish, a Jerzy “Słoma” Słomiński to prekursor budowy i gry na bębnach w wielu formacjach tamtych czasów.

„Pieśni Wolności i Pokoju – powrót Dinozaurów Reggae” to program zawierający nowe i legendarne utwory stworzone w okresie stanu wojennego przez liderów tych formacji. Nie zabraknie również nowych, specjalnie napisanych na tę okazję, utworów. O oprawę muzyczna zadbają muzycy Maleo Reggae Rockers.

Muzyczne i osobiste losy muzyków tworzących ten wyjątkowy projekt potoczyły się bardzo różnie, ale każdy z nich pozostał na swój sposób wierny muzyce i przesłaniu, które do dziś nic nie straciło na aktualności.

 

Symcha Keller (Katharsis)

Przeszedł niezwykłą drogę od rockmana do rabina – i z powrotem. W pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku Symcha Keller – wówczas jeszcze jako Krzysztof „Motor” Skowroński – był założycielem kapeli Katharsis i Space, aktywnym członkiem sceny underground. Działacz walki o wolność i niezależność, doświadczył represji i mocnej cenzury. Z tego powodu jego działalność artystyczna tamtych lat nie znalazła możliwości profesjonalnej rejestracji i publikacji nagrań. Jego udział w projekcie „Pieśni Wolności i Pokoju – powrót Dinozaurów Reggae” to równocześnie reaktywacja jego legendarnego zespołu Katharsis – jednego z pionierów polskiego reggae.

W latach 90. został rabinem, kantorem i działaczem społeczności żydowskiej. Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz był również przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Symcha Keller to ostatni kontynuator muzycznej, mistycznej tradycji Chasydów w Polsce. Zaangażował się również w odbudowę̨ życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi min. wizyt Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, prezydenta USA Bila Clintona czy Vaclava Havla, oraz uroczystości rocznicowych np. 60-tej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau.

Znany jest jako śpiewak, muzyk, gra na flecie i wielu innych instrumentach biblijnych lub klasycznych. Gra muzykę żydowską, chasydzką, folkową, jest również kantorem i wykładowcą. Występował w Watykanie, Izraelu, USA i wielu innych krajach. Jego muzyka jest znana w ponad 30 stacjach, na wszystkich kontynentach.

Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie: www.symchakeller.org , na fb: symchakellerfunpage oraz na youtube: https://www.youtube.com/@symchakeller2848

 

Darek “Maleo” Malejonek (Izrael/Kultura)

Dariusz „Maleo” Malejonek – kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers.

Karierę rozpoczynał w 1983 roku w zespole Kultura, później trafił do zespołu Izrael, z którym nagrał sześć płyt (Duchowa rewolucja 1 i Duchowa Rewolucja 2, Nabij faję, 1991, Życie jak muzyka – Live’93, dubowe remiksy Roberta Brylewskiego – Izrael in dub) oraz Dża ludzie. Malejonek grał na basie w zespołach Moskwa oraz Armia.

Jest także współtwórcą projektu 2Tm2,3.

 

 

Jerzy “Słoma” Słomiński

Człowiek – legenda, muzyk, kompozytor, bębniarz i wytwórca bębnów, architekt, rolnik i naturalista. Jerzego “Słomę” Słomińskiego można uznać za prekursora gry na bębnach w Polsce, jest również autorem tekstów. Śpiewa, grywa na mandolinie, perkusji i akustycznej gitarze.

Po wprowadzeniu stanu wojennego wyjechał z Warszawy i osiadł w Lasach Kozłowieckich, gdzie założył alternatywną, muzyczną społeczność, złożoną z około 20 rodzin. Jako pierwszy w Polsce zajął się wytwarzaniem profesjonalnych bębnów typu conga. Z tego zajęcia narodził się autorski projekt muzyczny – formacja Bębnoluby.

Jest doświadczonym konstruktorem drewnianych domów ekologicznych, wznoszonych na planie wielokąta. Pomysłodawca i twórca Domu Kultury i Pokoju.

W grupie występują również synowie artysty, Jonasz i Daniel. Formacja na swoim koncie ma debiutancką płytę zatytułowaną Zagrania. Muzycy od początku istnienia grupy grają bardzo różnorodnie, od pierwotnych form bębniarskich, przez Ska, Reggae, Funk, R&B, Afro-beat oraz Jazz aż do melodii i piosenek brzmiących i kołyszących rumbą czy sambą.

W 1997 założył zespół Bębnoluby, początkowo projektem autorskim, następnie realizowany z grupą przyjaciół. W skład repertuaru wchodziły kompozycje, będące kompilacją różnych nurtów i tradycji, przeprowadzając słuchaczy przez poszczególne etapy rozwoju muzyki, nawiązując do muzyki afrykańskiej, karaibskiej, a poprzez udział trąbki i saksofonu do jazzu.

W swojej karierze współpracował m. in. z Jackiem Kleyffem, Orkiestrą Na Zdrowie, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Występował w zespole stworzonym przez niego o nazwie „Słoma i Przedwietrze”, a następnie „Słoma i D’Roots Brothers”.

 

Media społecznościowe:

https://www.facebook.com/slomaski.sloma/?locale=pl_PL

Witryny muzyczne:

https://music.apple.com/pl/artist/jerzy-s%C5%82omi%C5%84ski/586195041

https://open.spotify.com/artist/7wswjqQP0fSb5CY4PPpgao

 

 

Jarek “JAreX” Kowalczyk

Jest założycielem i fundamentem jednej z najważniejszych kapeli reggae, czyli „muzyki korzeni” założonej w 1982 roku i grającą do dnia dzisiejszego – Bakshish. Ich niepowtarzalność, wdzięk i uznanie jakie otrzymali jest między innymi oparta na unikalnych ska i rock-steady, zdobywając tym sobie tym samym liczną publiczność. Od samego początku wszystkie ewolucje zespołu oparte były na swoim głównym trzonie i sile napędowej, wokaliście i twórcy większej części repertuaru, Jarosławie “JAreX” Kowalczyku, jedynym spoiwie wszystkich kolejnych składów.

W roku 1996 JAreX w domowym zaciszu stworzył pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw. W swojej wieloletniej historii przez Bakshish przewinęło się wielu znakomitych artystów, z których wielu obecnie stanowi top polskiej sceny muzycznej. Ich liczne koncerty odbywały się nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Obecnie komponuje i nadal rozszerza swoje granice artystyczne, kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz, posuwając się do eksperymentów muzycznych.

 

Media społecznościowe:

http://www.facebook.com/bakshish2010

Witryna youtube:

https://www.youtube.com/user/BakshishChannel

 

Maleo Reggae Rockers

Zespół został założony w 1997 roku przez Dariusza „Maleo” Malejonka. W roku 1998 wydał on swoją pierwszą Za-Zu-Zi, a 21 listopada 2006 roku ukazała się druga studyjna płyta zespołu pt. Reggaemova. Trzecia studyjna płyta Addis Abeba ukazała się 3 sierpnia 2009 roku. Maleo Reggae Rockers wystąpił podczas czterech Przystanków Woodstock – w 2002 i 2003 roku w Żarach oraz w 2006 i 2010 roku w Kostrzynie nad Odrą.

Media społecznościowe:

https://www.facebook.com/Maleo.Reggae.Rockers/?locale=pl_PL

Witryny muzyczne:

https://open.spotify.com/artist/6N4N4aEr4XtgWYQch9XsrM

https://www.youtube.com/channel/UC1rxFE2YAMLluubBwp3_YMg

 

Będziemy sukcesywnie przedstawiać i przypominać twórczość artystów biorących udział w projekcie.

Zdjęcia: Facebook Symchy Kellera

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top