Wystawa o soundsystemach – Z Jamajki do Europy 1950-1995

Facebook
Twitter
Email

W piątek 21 lipca po południu zaczynamy od nocy soundsystemów. Na festiwalu można będzie obejrzeć ciekawą wystawę o historii tej wyjątkowej, jamajskiej sztuki.   

 

W 2011 roku w ramach projektu The Reggae Movement Exhibition powstała wystawa „Wystawa Soundsystem: Z Jamajki do Europy 1950-1995″, która podróżowała po Europie i prezentowana była m.in. w Berlinie, Dublinie, Amsterdamie, Brugii, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Ostródzie, Lublinie i Oslo.

Celem projektu jest pokazanie jak najszerszej publiczności wystawy, która ukazuje niesamowitą historię kultury jamajskiej oraz ewolucję soundsystemów. Tekst na planszach został przygotowany przez historyka muzyki dr. Ronana Lyncha, a przedstawione na wystawie prace graficzne są autorstwa jamajskiego artysty Michaela Thompsona (Freestylee) oraz brytyjskiego undergroundowego twórcy MauMau. Wystawa jest w języku polskim i angielskim. Autorem polskiego tłumaczenia jest Bartosz Wójcik.

Od 8 lat wystawa nie jest publicznie pokazywana, dlatego tym bardziej chcemy, żeby nowe pokolenia i fani muzyki reggae mogli zobaczyć jak ewoluowała jamajska muzyka DJ-ska, poznali historię największych wytwórni jak Studia One czy soundsystemów takich jak Jah Shaka czy Iration Steppas.

 

 

 

 

 

 

 

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top