K-JAH SOUND: reggae ze znakiem jakości

Facebook
Twitter
Email

Producent, muzyk, dj – Artysta wszechstronny, zawsze pamiętający o korzeniach muzyki reggae. Współtwórca projektu RASTASIZE, autor albumu “Link Up” i wielu znanych riddimów. W Ostrowie będzie za sterami muzycznymi podczas Piaski Clash II, a w nocy zaprezentuje wysublimowaną selekcję najlepszych jamajskich tunów. 

IMG_1944_@

K-JAH SOUND – to Krystian K-Jah Walczak, producent, kompozytor, dj, muzyk oraz realizator dźwięku. Od najmlodszych lat inspirowała go szeroko pojęta muzyka Reggae/Dub/Roots. W 2002 roku pod szyldem K-Jah Positive SoundSystem rozpoczął swą muzyczną przygodę grając w klubach oraz na festiwalach w całym kraju.

W 2008 roku powołał wraz z Dawidem Portaszem (Jafia Namuel) projekt RASTASIZE, który jako pierwszy w historii polskiej fonografii nagrał swój debiutancki album “DAY BY DAY” w legendarnym studio Bob’a Marley’a TUFF GONG w Kingston na Jamajce. Premiera albumu miała miejsce na Ostróda Reggae Festival w 2009 r. Płyta odbiła się szerokim echem wśród fanów muzyki reggae i nie tylko co potwierdziła nominacja do Paszportów Polityki i Fryderyków w tym samym roku. W projekcie udział wzięli światowej klasy muzycy m.in. Sly and Robbie (Black Uhuru) , Dean Fraser (Bob Marley) , Glen Browne (Ziggy Marley), Phillip James, Michael Fletcher (Shaggy), Mark Dawson, Errol Brown (Bob Marley, Hot Chocolate).

K-Jah Sound – odwiedził Jamajkę dwukrotnie. Podczas każdej z wizyt nabywał nowych doświadczeń, pracował nad nowymi produkcjami, poszerzał znajomości oraz poznawał techniki realizacji dźwięku od najlepszych, wymieniając chociażby Clive’a Hunt’a – producenta i aranżera takich artystów jak : Peter Tosh, Jimmi Cliff , Max Romeo czy The Wailers.

 

W roku 2010 K-JAH rozpoczął prężną współpracę z muzykami z Polski oraz zagranicy produkując riddimy oraz remixy dla takich artystów jak : Habakuk, Junior Stress, Tallib, Damian SyjonFam, MadMajk, Bakshish, Calu, WersMan i wielu innych. SWEET LOVE RIDDIM to nazwa podkładu muzycznego, który K-Jah wyprodukował w 2013 roku. Do tego projetku zaproszeni zostali wokaliści z całego świata (m.in.USA, Hawaje, Francja, Niemcy, Jamajka, Polska). 14 wersji do podkładu znalazło się na krążku, który trafił jako dodatek do magazynu Free Colours wydanym w 2014 roku. Podczas powstawania Sweet Love Riddim K-Jah współpracował z wybitnymi instrumentalistami jak : Moritz v.Korff (basista Dub Inc. oraz zalożyciel i producent Oneness Records) czy Tomasz Busławski (multiinstrumentalista m.in. TGD, Sedativa oraz wokalista autorskiego projektu Buslav). (wzięte z: http://www.lourockedboys.pl/zespoly/zespol/id/554).

W 2015 K-Jah wydał swój debiutancki album “LINK UP”. W tworzeniu albumu udział wzięli wybitni artyści sceny reggae. GENTLEMAN zaśpiewał w duecie ze swoją żoną Tamiką do riddimu “Elbib”. Na płycie obok Gentleman’a pojawili się m.in.: Sara Lugo, Lutan Fayah, Runkus oraz Jan Pęczak z formacji T. Love. “Missing You” to pierwszy singiel zapowiadający krążek, który pod koniec marca 2015 roku miał swoją ogólnoświatową premierę w Polskim Radio Czwórka oraz na SoundCloud jednego z najważniejszych oraz największych portali reggae na świecie, mowa tu o ReggaeVille.com. Masterem “Link Up” zajęło się studio As One (laureat Fryderyków 2016 w kategorii Muzyka Korzeni). Część numerów na krążku zmixował wybitny niemiecki producent Umberto Echo w studio Elevator w Monachium. Utwór “Run” z płyty znalazł się na 7 miejscu listy “Top a Top 2015”, jednego z najbardziej prestiżowych portali reggae w Stanach Zjednoczonych, wyprzedzając takich artystów jak Chronixx czy Skip Marley (wnuk Bob’a Marley’a).

Po sukcesie “Link Up” K-Jah skomponował i wyprodukował serię riddimów zapraszając do współpracy wokalistów z olbrzymim dorobkiem artystycznym. Mowa tu o Kelvin’ie Grant, liderze legendarnej brytyjskiej formacji Musical Youth, który zaśpiewał do riddimu “Defend them”. Na tym riddimie możemy usłyszeć także Puraman’a (Pura Vida, Lost Ark Music), Ras Jah High I, Kamau oraz polskiego wschodzącego artystę Alberta Beegera. Kompozycja “Out of” pojawiła się jak dotąd w dwóch oficjalnych odsłonach, pierwszą z nich jest “Fałszywy doctor” zaśpiewany przez polskiego wokalistę Damiana Syjonfama, utwór ukazał się na krążku wokalisty wydanym na winylu przez Lou&Rocked Boys. Drugą odsłoną riddimu “Out of” jest utwór “Trying time” z wokalistą Milton’em Blake’m, chórki dośpiewały I Grades. Riddim “MDM” zaowocował współpracą z takimi artystami jak Runkus “Run”, Rapha Pico “Weh Yuh Ago Do”, Ras Sean Mure “Money” czy rosyjską formacją K.W.S.S.C. feat. Feluké w “Change Reality”. Kompozycję “HollyPop” usłyszymy na krążku L.S.M Junior Stress’a w utworze “Miasto bez nadziei”, a także w “Love is Free” Denham’a Smith’a, ten niezwykle utalentowany jamajski artysta współpracował już z K-Jah przy okazji Sweet Love Riddim.

IMG_1898@
 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top