ZAŁOGA KRYZYS – legenda powraca  

Facebook
Twitter
Email

Tym razem sięgamy naprawdę głęboko do korzeni. Muzycy z legendarnej grupy KRYZYS znowu razem i jako ZAŁOGA KRYZYS zagrają wyjątkowy koncert na ostrowskich Piaskach. Planujemy również spotkanie z zespołem, na którym prekursorzy punk rocka, nowej fali i reggae w Polsce opowiedzą, skąd wzięły się te gatunki w Polsce i jak wyglądało ich współistnienie w pionierskich czasach.    

Kryzys to jedni z absolutnych protoplastów punk rocka i nowej fali w Polsce. Ich muzyka dała również podwaliny pod początki reggae w Polsce, które miały nastąpić dopiero kilka lat później. Zespół przemknął, jak kometa po polskiej scenie muzycznej. Kryzys istniał zaledwie niespełna 4 lata, od 1978 do 1981 ale takie utwory, jak „Ambicja”, „Święty szczyt”, czy choćby cover marleyowskiego „Get Up, Stand Up” rozpaliły płomień, który kilka lat później dal najpierw Brygadę Kryzys, a potem Izraela.

Zespół ZAŁOGA KRYZYS to zupełnie nowa historia, bo grupa powstała dokładnie 16 stycznia br, w czasie radiowego wydarzenia – urodzin red. Jacka Olechowskiego w warszawskim klubie Nowy Świat Muzyki.

ZAŁOGA KRYZYS, to czterech muzyków z jednych z pierwszych składów Kryzysu z lat 1978/1981: Dariusz Kotuszewski „Magik” (Atak, Transit, Atak Serca, Deuter, Kabaret Starszych Punkow, Kelner-Magik&Barmani, Kuflers, Stylova, Deuter Tribute to Kelner), Tomasz „Men” Świtalski (Brygada Kryzys, Izrael i 21A), Marek „Markus” Iwańczuk (Voldenberg), Piotr „Śledziu” Ślesicki (Transit, Atak Serca, KelnerMagik&Barmani, Let’s go rebel, Stylova, Deuter Tribute to Kelner).

Ponadto skład Załogi Kryzys tworzą: Marcin „Punkt 77” Wieczorek  (Deuter Tribute to Kelner i Tasiemka), Marek „Marco” Wojtachnia (Big Baltic Band, Restless, Johan Band i Atak Serca), Radzian Berger (Martin Ruthoff, Mary Dean, Gin&Tonic, Noboco, Deuter, Restless, Atak Serca i Czarno-Biali Indianie).

Managerem zespołu Załoga Kryzys jest, tak jak w początkach historii Kryzysu, dziennikarz muzyczny, animator kultury, producent i wydawca – Jacek Olechowski.

Na początku był… Kryzys

Początki Kryzysu sięgają 1978 roku, kiedy w Warszawie powstał zespół The Boors, założony przez wokalistę i gitarzystę Roberta Brylewskiego, gitarzystę Piotra “Mrówę” Mrowińskiego, basistę Marka Iwańczuka oraz perkusistę Kamila Storra. Do grupy trafił także saksofonista Tomasz “Man” Świtalski.

W 1979 zespół zmienił nazwę na Kryzys. 13 stycznia 1980 na koncercie w klubie „Od Nowa” w Toruniu Storra zastąpił Maciej “Magura” Góralski.

W 1980 muzycy wzięli udział w “I Ogólnopolskim Przeglądzie Nowej Fali” w Kołobrzegu, a później zagrali dwie trasy: po Śląsku (jedenastokoncertowa) i po Pomorzu (dziewięć koncertów). Podczas koncertów doszło do zmiany basisty. Na miejsce Iwańczuka trafił Ireneusz Wereński, który uczestniczył w nagraniach grupy w Toruniu. Do nagrań dołączył także Mirosław “Szymon” Szatkowski (ex-Deadlock) jako wokalista.

Wiosną 1981 we Francji ukazał się „francuski” album Kryzys. Longplay został wydany bez zgody zespoły. Na płycie znalazły się nagrania dokonane w klubie „Amplitron”. Zespół za bootleg otrzymał niewielką zapłatę i parę płyt.

Równocześnie na rynku pojawiła się piracka kaseta „Król much” z repertuarem z francuskiej płyty. Latem 1981 Kryzys wystąpił na festiwalu w Opolu oraz na sopockim Pop Session.

Na skutek problemów personalnych, jesienią Kryzys rozpadł. Brylewski z Wereńskim rozpoczęli współpracę z Tomaszem Lipińskim tworząc zespół Brygada Kryzys.

W latach 2003-2006 ukazały się dwa tribute albumy „Dolina Lalek: Tribute to Kryzys vol. 1” oraz „Dolina Lalek: Tribute to Kryzys vol. 2” na których piosenki Kryzysu w swoich wersjach przedstawiły grupy m.in. tj. Dezerter, Pidżama Porno, T.Love czy Farben Lehre. W wyniku prac doszło do chwilowej reaktywacji zespołu. Jedyny koncert z tej okazji Kryzys zagrał w warszawskim klubie „CDQ” w oryginalnym składzie 15 marca 2006.

W 2008 roku doszło do kolejnej reaktywacji Kryzysu. Latem 2008 zespół zagrał koncert podczas festiwalu w Jarocinie. W 2009 roku do zespołu dołączyli: basistka Martyna Załoga oraz gitarzysta Andrzej “LAL” Kasprzyk. W maju 2010 ukazał się album „Kryzys komunizmu”.

ZAŁOGA KRYZYS to doświadczony skład, który doskonale oddaje ducha i atmosferę pionierskich czasów punk rocka w Polsce. 14 maja 2022 zagrali znakomici przyjęty koncert na tarasie ZODIAKU przy Domach Centrum w Warszawie, podczas którego zbierane były cegiełki i datki przeznaczone są na rzecz pomocy uchodźczyniom z Ukrainy.

 

VIDEO

ZAŁOGA KRYZYS “Armageddon” (SD)

 

Kryzys – 78-81 [Full Album]

Utwory: „Święty szczyt”, „Telewizja”, „Małe psy”, „Mam dość”, „Ambicja”, „Dance Macabre”, „Dolina lalek”, „Wojny gwiezdne”, „Get Up Stand Up”, „Je t’aime, moi non plus”

 

Kryzys – Kryzys komunizmu [Full Album] 2010

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top