DUBSKA – koncert na XX-lecie zespołu

Facebook
Twitter
Email

Jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów polskiej sceny reggae, chętnie sięgający po inne muzyczne wpływy,  powraca na Reggae na Piaskach ze specjalnym koncertem z  okazji XX-lecia zespołu. Z tej okazji nie zabraknie specjalnych gości.

Dubska to ośmiooosobowa orkiestra reggae działająca od 1999 roku,  grająca piękne melodie, od serca, dla ciała i dla duszy. Muzyków zespołu ukształtowało jamajskie roots reggae i dub oraz polskie „punky reggae” lat 80-tych. Mają na swoim koncie 6 albumów studyjnych.

 

HISTORIA

Dubska funkcjonują od 1999 roku,  tak więc w tym roku świętują swoje XX-lecie, a jeden z jubileuszowych koncertów odbędzie się w ramach Festiwalu Reggae na Piaskach. Nazwa zespołu wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej „dub” i „ska”.

Pierwsze próby grupy odbywały się w kanciapie przy wioślarskim klubie sportowym w Bydgoszczy. Początek XXI wieku to także pierwsze koncerty na lokalnych scenach i rejestrowanie materiału demo w „Madżonga Studio”, czyli do dzisiaj istniejącym studiu nagrań założonym przez perkusistę zespołu Jarka Hejmanna. Skład grupy uformował się po dojściu wokalistów Marcina (Muchy) Muszyńskiego i Dymitra (Dymolla) Czabańskiego.

 

PŁYTY, NAGRANIA     

W 2005 roku zespół wydał swoją pierwszą oficjalną płytę Dubska „Dubska”. W następnych latach zespół nagrał kilkadziesiąt piosenek wydanych na kolejnych płytach i EP’kach,  zagrał kilkaset koncertów zarówno na małych klubowych scenach jak i na dużych festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Reggae na Piaskach, Afryka i inne). Poza Polską występowali także w Niemczech, Austrii, Czechach i Grecji.

W 2007 roku nawiązali współpracę z Gerbertem Moralesem liderem legendarnej moskiewskiej formacji reggae Jah Division, która zaowocowała wspólną płytą „Dubska Division” oraz trasami koncertowymi w Rosji i w Polsce.

Tytułowa piosenka z płyty „Avokado” przez wiele tygodni utrzymywała się na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, a w 2012 roku znalazła się na albumie „Perły z  Listy Przebojów Programu Trzeciego”, wydanym z okazji 30-lecia listy. Innymi chętnie granymi przez rozgłośnie radiowe utworami były „Mama” oraz „ Biały-czarny” pochodzące z płyty „Loko-loko”.

W 2014 roku utwór ,,Jedziemy tam (Ostróda)” stał się oficjalnym hymnem największego festiwalu reggae w Polsce „Ostróda Reggae Festiwal”.

Członkowie grupy zawsze podkreślali swój związek z kulturą reggae, a ich piosenki są odzwierciedleniem tego stylu życia i myślenia. Czasem jednak muzycy wybierają się w podróże po innych gatunkach. Jedną z takich podróży była współpraca z warszawskim producentem Olo Mothashipp’em. Owocem tej kolaboracji jest płyta zespołu „Ulicami”, na której usłyszeć możemy mocne wpływy współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Album wydany został przez Agencję Wydawniczą Polskiego Radia w maju 2016 roku , a jednym z koncertów promujących wydawnictwo był występ w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej.

W 2018 roku zespół wydał przekrojowy, dwupłytowy album „Bajki i legendy”, na który składają się utwory z lat 2001-2018. Materiał ten świetnie obrazuje muzyczną drogę zespołu, roots reggae, dub, ska czy lekki miraż z alternatywnymi dźwiękami.

 

DUBSKA NA PIASKACH  

Dubska to zespół dobrze znany publiczności Reggae na Piaskach. Po raz pierwszy zagrali w Ostrowie w 2006 roku. Ich koncert tak się spodobał, że powrócili dwa lata póżniej,  z Gerbertem Moralesem liderem legendarnej moskiewskiej formacji reggae Jah Division. Po raz trzeci zagrali w 2015 roku.

 

JUBILEUSZ XX-LECIA  

FOTO: Radek Polak

W 2019 roku Dubska celebruje swoje dwudziestolecie kolejną trasą koncertową. Z tej okazji muzycy zapowiadają podczas Reggae na Piaskach specjalny koncert,  z udziałem zaproszonych gości.

 

VIDEO

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top