TWINKLE BROTHERS – roots reggae w najczystszej postaci

Facebook
Twitter
Email

Twinkle Brothers to jeden z najważniejszych zespołów w historii roots reggae, założony w Jamajce jeszcze w latach 60. przez braci Normana i Ralstona Granta. Ich twórczość, zakorzeniona w duchowym i społecznym przekazie rastafariańskim, miała duży wpływ na rozwój muzyki reggae, zwłaszcza jej świadomej, „korzennej” odmiany. W Polsce, gdzie występowali wielokrotnie, Twinkle Brothers mają wręcz kultowy status, pozostając symbolem „czystego” reggae z głebokim przesłaniem.

 

TWINKLE BROTHERS NA JAMAJCE

Poczatki Twinkle Brothers sięgają 1962 roku, gdy w Falmouth Trelawny na północnym wybrzeżu Jamajki, z dala od Kingston, rodziła się legenda Wailersów. Jako że na początku nie było ich stać na zakup instrumentów, sami budowali sobie gitary i bębny z różnych blaszanych puszek i żyłki do łowienia ryb.

Od 1962 roku bracia Norman i Ralston Grantowie byli laureatami lokalnych konkursów muzyki pop i mento, a w 1968 roku zdobyli laury najlepszej grupy wokalnej na wyspie. Powtórzyli ten sukces rok później z dodatkową nagrodą na solisty Normana Granta. W 1970 roku zdobyli trzecią nagrodę za piosenkę „We Can Do it Too”. Wszyscy na wyspie znali ich jako Twinkle Brothers, choć Norman Grant nagrywał także solo dla Beverleys Leslie Konga.

O Twinkle Brothers krążyły legendy – wszyscy coś o nich słyszeli, ale trudno im było z prowincji przebić się do zaklętego kręgu showbusinessu reggae w Kingston i Montego Bay. Twinkle Brothers of reggae – mówili o nich ponieważ byli uosobieniem tego czegoś: szalachetnego, godnego choć ascetycznego, biednego, ale wolnego aż dzikiego i pełnego wiary… słońca – reggae. Inspiracją do wyśpiewywania i wygrania siebie były dla nich: Stary Testament, nauki Marcusa Garveya i wierzenia Rastafari.

W 1975 roku doczekali się albumu z prawdziwego zdarzenia: „Rasta Pon Top”. W końcu także, konkurencyjne dla słynnej Island Records londyńskie wydawnictwo Virgin Records rozpoczęło edycję ich płyt w Europie i poza nią.

Albumy „Love”, „Praise Jah”, „Countrymen” były bestsellerami reggae. W tym samym czasie Norman Grant po tragicznej śmierci Jacoba Millera – lidera grupy Inner Circle, zastąpił go w jego zespole na trasie koncertowej w USA. Sam nawet spróbował swych sił jako producent i wydawca, wydając w Wielkiej Brytanii największy hit Twinkle Brothers „Me No You – You No Me” w 1981 roku. Doczekał się on licencji na winylu w Polsce w 1989 roku.

 

TWINKLE BROTHERS I POLSKA

W styczniu 1982, a więc gdy w Polsce ogłoszono stan wojenny,  Twinkle Brothers na płycie „Underground” śpiewali utwór „Battlefield” a na okładce widniało hasło „Solidarność”.

W 1988 roku po raz pierwszy przyjechali do Polski by wziąć udział w festiwalu Róbrege w Warszawie w ramach koncertu „Tribute to Peter Tosh”. W 1989 roku w dniu pamięci Boba Marleya pojawili się ponownie na „Reggae Pod Strzechą” w stołecznej „Stodole”.

Twinkle Brothers nagrali dwie płyty z sekcją dętą polskiej legendy jazz, grupy Young Power. Wydano je w Wlk. Brytanii.

13 grudnia 1989 grali na finał międzynarodowego festiwalu „Solidarność Anti – Apartheid” w Hali Stoczni Gdańskiej.

Jesienią 1991 roku nagrali w Polsce wraz z kapelą góralską Trebunie Tutki ścieżki dźwiękowe do dwóch płyt. Kilku mixów dokonał na nich sam wielki producent reggae z Londynu – Adrian Sherwood. Pierwsza z płyt, „Higher Heights”, zdobyła laury płyty miesiąca reggae wg. czasopisma Vox a kolejny album – „Comeback Twinkle 2 Trebunia Family” zdobył szóste miejsce na liście WMCE EBU.

Album „Our Twinkle Home” zwiastował ponowną wizytę zespołu w 1995 roku a ostatnia wspólna produkcja Twinkle/ Trebunie, „W Sherwood” została dodatkowo poszerzona o wersje utworów gwiazd wytwórni On-U Sound – African Head Charge i 2Badcard, wzbogacone zaśpiewami rodziny Trebuniów.

Na bazie wymienionych wspólnych albumów polska wytwórnia Kamahuk prowadzona przez inicjatora całego przedsięwzięcia, znanego dziennikarza world i reggae Włodzimierza Kleszcza wydała jeszcze kompilację dubów oraz składak „The Best Of”.

W 1995 roku Twinkle Brothers w składzie znów z braćmi Normanem i Ralstonem oraz Trebuniami i Włodzimierzem Kiniorskim wystąpili na koncercie w Studio Polskiego Radia w Warszawie, Teatrze Witkacego w Zakopanem oraz Studio TVP na Łęgu w Krakowie.

Ich koncerty kilkukrotnie zobaczyć można było na antenie Telewizji Polskiej. Zrobiono również teledysk dla TVP, a sam zespół pojawił się w epizodzie w komedii „Girl Guide”.

Twinkle Brothers triumfalnie powrócili do Polski w 2004 roku by zagrać razem z rodziną Trebuniów na głównej scenie Przystanku Woodstock. Wystąpili jako główna gwiazda Ostróda Reggae Festival 2005 oraz Festiwalu Kultur  Świata w Gdańsku w tym samym roku.

Potem jeszcze wielokrotnie występowali w Polsce, czy to na festiwalu w Jarocinie czy białostockiej Filharmonii podczas Festiwalu Wschód Kultur. W 2009 roku wystąpili również na Festiwalu Reggae na Piaskach razem z Trebuniami Tutkami.

Ciągle istnieje w Londynie założona w 1970 roku wytwórnia Twinkle Music, która wydaje większość płyt formacji. Jak do tej pory Twinkle Brothers ma na swoim koncie około 60 albumów oraz niezliczoną liczbę singli.

Grali już na całym świecie. Przyszedł czas, by w znakomitej formie powrócili na ostrowskie Piaski z koncertem, który z pewnością będzie znakomitym wydarzeniem i pomostem między kulturami Jamajki i Polski.

Galeria:

 Linki:

Facebook:

https://www.facebook.com/twinklebrothersuk/

Video:

Twinkle Brothers @ Afro-Pfingsten Festival 2018

„W murowanej piwnicy” live TVP

 

 

 

 

 

POZOSTAŁE WPISY

Scroll to Top